Pasirinkite seniūniją
Iškilus klausimams skambinkite
+370 618 56289

Žinios iš Lekėčių

2016-01-08

 

Kai Lekėčių seniūnijai pradėjo vadovauti Ričardas Krikštolaitis, kasmet vis mažiau lekėtiškių sureaguoja į jo kvietimą metų pabaigoje susirinkti ir pakalbėti apie opias problemas. Pasak vietinių, jeigu dauguma klausimų išsprendžiama užėjus į seniūniją, o atlikti darbai visiems akivaizdūs, tai rinktis į salę galima nebent muzikos paklausyti.

Lekėčiai - Kauno priemiestis?

Gruodžio 18-ąją Lekėčių kultūros namuose besirenkančius gyventojus sutiko seniūnijos darbuotojos  pirmiau vaišino karšta arbata ir kava, o tik po to kvietė užeiti į jaukiai prišildytą salę. Susitikti su gyventojais atvyko ir savivaldybės meras Juozas Bertašius, savivaldybės administracijos direktorius Evaldas Sniečkus, rajono policijos komisariato viršininkas Mindaugas Akelaitis. „Susirinkom aptarti, ką nuveikėme, ką darysime, kokios yra problemos, kokių norų turi gyventojai“,- kalbėjo seniūnas Ričardas Krikštolaitis.

Didžiausi pasikeitimai seniūnijoje - tai sparčiai mirštantys žmonės. Jų šiemet Anapilin iškeliavo dvigubai daugiau nei ankstesniais metais - 48, o gimė tik šeši. Iš viso seniūnijoje gyvena 1646 gyventojai, tačiau šis skaičius, pasak seniūno, netikslus, nes nemažai įsikūrusių Lekėčiuose registruoti Kaune.

„Žmonės miršta, bet sodybos nelieka tuščios, jas greitai nuperka miestiečiai. Norėtųsi, kad gyvenantys seniūnijoje čia ir būtų deklaravę savo gyvenamąją vietą. Turėdami daugiau gyventojų, mes galėtume tikėtis didesnio finansavimo“,- kalbėjo seniūnas. Nemažai jaunų žmonių,atsikeliančių gyventi į Lekėčius, užėję į seniūniją teiraujasi, ar veikia mokykla, yra vaikų darželis? Mokykla Lekėčiuose yra, bet naujų gyventojų registravimąsi atbaido tai, kad nėra vaikų darželio - Kauno mieste į darželius priimami tik kauniečių vaikai.

Nėra kam dirbti

Nedarbas Lekėčiuose tik 5-6 procentai, o socialinių išmokų kiekvieną mėnesį skiriama tik

49 asmenims, išmokant jiems apie 2-2,5 tūkst. eurų. Panašūs rezultatai ir Kriūkų seniūnijoje.

Už išmokas atidirba 5-7 žmonės, kai kitose seniūnijose dirba trys dešimtys gyventojų. „Mes

nuskriaudžiame patys save - labai atsakingai skiriame socialines išmokas tik tiems, kam

labiausiai reikia. Pašalpa gali būti skiriama ypatingu atveju, kai žmogus suserga arba

ištinka kita nelaimė. O sveikam piliečiui galime pasiūlyti įsidarbinti kurioje nors mūsų

seniūnijos įmonėje“,- kalbėjo R.Krikštolaitis. O darbuotojų pasiūlos, anot seniūno, nėra,

nes vieni jau turi darbą, kiti darbo vietas kuria patys.

Lekėčių seniūnijos administracijoje, kartu su priešgaisrinės tarnybos darbuotojais dirba 19 žmonių. Seniūnas nuo praėjusių metų pradžios ieško kvalifikaciją turinčio elektriko, bet specialisto neatsiranda. Kita vertus, nėra to blogo, kas neišeitų į gera - už sutaupytus šiam etatui skirtus pinigus miesteliui nupirkta 30 naujų šviestuvų. Susirinkę lekėtiškiai replikavo, kad šviestuvai ir be elektriko šviečia.

Lekėčių miestelio aplinka išpuoselėta, tačiau seniūnas mato dar daug neatliktų darbų, o galimybes, jo žodžiais, riboja viešųjų darbų darbininkų skyrimas - jų šiemet darbavosi tik13, bet reikėtų 20-25 žmonių.

Tiesa, vieną žmogų padirbėti seniūnijoje siuntė probacijos tarnyba, bet nuteistasis taip ir nepasirodė.

Kiekvienoje seniūnijoje ir visame rajone daugiausia debatų kyla dėl kelių būklės – jų remonto, asfaltavimo. Lekėtiškiai yra kantrūs žmonės ir neskuba skųstis. Nemažai kainavo, bet

kelias buvo pažvyruotas važiuojant nuo girininkijos iki Aleknavičių. Žvyrkelio būta tokia bloga, kad seniūnui net savo galingu visureigiu būdavo sunku išvažiuoti, o po įmonės„Hidrokesta“, kuriai vadovauja Valdas Savukaitis, atliktų kelio remonto darbų situacija kardinaliai pasikeitė. „Žmonės turėjo džiaugtis, bet atsitiko priešingai - pasipylė skundai, kad to kelio nė nereikėjo, esą mišku galima privažiuoti gyvenvietę. Sulaukiau grasinimų, kad tą kelią išars, bet tikiuosi, kad taip nepasielgs“,- kalbėjo seniūnas. Liekės gyventojai už išasfaltuotą gatvę sakė drūčiai dėkingi seniūnui. O artimiau-si planai - asfaltuoti Ateities gatvę, kurioje darbai pradėti planuoti kone prieš dešimtmetį, tačiau atsiranda kliūčių tai įgyvendinti.

Seniūnas apgailestavo, kad pagal gaunamų lėšų kiekį žvyrkelius galima greideriuoti tik du kartus per metus, nors reikėtų bent keturis kartus. Jis atkreipė dėmesį, kad žvyrkelius gadina iš privačių miškų medieną gabenantys vežėjai, o girininkija labai atsakingai dirba miško kirtimo ir išvežimo darbus - jeigu ir apgadinamas kelias, tai jis sutaisomas.

Lekėčiuose atsivėrė didesnės erdvės, kai Draugystės gatvėje buvo nupjauti avariniai medžiai. Jų mediena jau išdžiovinta ir baigiama pagaminti medžiaga kapinių tvorai. Gatvės pagražėjo ir todėl, kad buvo šienaujamos ne tik viešosios erdvės, bet ir privatūs sklypai tų asmenų, kurie patys nepajėgia prisižiūrėti. „Nesinori, kad miestelis atrodytų tarsi šachmatų lenta – vienur šienauta, kitur apleista. Siekėme sukurti bendrą gerą vaizdą“,- kalbėjo R.Krikštolaitis. Šeimininko ranka jaučiama pažvelgus ir į Mikytų piliakalnį – seniūnija pasirūpino, kad būtų iškirsti krūmai, nušienauta žolė, o susirinkę specialistai patarė nupjauti ir daugelį medžių, tik kelis palikti. Šiais metais seniūnija nupirko mechanizuotą šluotą, mulčiarį, kurie reikalingi aplinkos tvarkymui.

Vaizdo kameros - savų saugumui, atvykėlių kontrolei

Rūpinantis gyventojų saugumu Lekėčių miestelyje praėjusią savaitę buvo įrengtos vaizdo stebėjimo kameros. Ir nors praeiviai bumbėjo, esą tai tėra pinigų švaistymas, seniūno nuomone, vaizdo stebėjimo kameros skirtos ne lekėtiškių, bet atvykėlių drausminimui.

Miestelio gyventojai pasidžiaugė, kad vis daugiau gatvių apšviesta, bet daugelis norėjo, kad žibintai šviestų ilgiau. Lekėčių seniūnas pasidžiaugė, kad bendru sutarimu su Lekėčių bendruomenės pirmininku Arūnu Matusevičiumi pavyko laidojimo namuose įrengti vandentiekį  seniūnija nutiesė vandentiekio liniją, o A.Matusevičius pasirūpino vamzdynais patalpose. Todėldabar yra ir tualetas, ir kriauklė virtuvėlėje.

„Dirbame visus metus, o kai reikia įvardinti tai, kas padaryta, tai, regis, nėra ką pasakyti.

Nesinori daryti atmestinai, o ir lėšų trūksta, todėl ne visi suplanuoti darbai buvo atlikti šiemet, juos planuojame kitąmet“,- kalbėjo seniūnas.

Sveikindamas gyventojus su artėjančiomis šventėmis, R.Krikštolaitis linkėjo, kad kiekvienas iš ryto norėtų eiti į darbą, o vakare po darbo noriai sugrįžtų į namus.

Mokyklos vizija ir saugumas

Su gyventojais atvykęs pabendrauti meras Juozas Bertašius diskutavo apie Lekėčių mokyklos ateitį.

Rajono vadovas įsitikinęs, kad mokyklą pertvarkius į daugiafunkcinį centrą, jame tilps ne tik mokiniai, bet ir vaikų darželis, kitos įstaigos. „Jeigu tuo netikite, suorganizuokite ekskursiją į Plokščių daugiafunkcinį centrą ir patys įsitikinsite. Mes su administracijos direktoriumi planuojame, skaičiuojame ir viską suplanavę atvažiuosime aptarti su mokyklos direktoriumi. Kai bus priimtas sprendimas, tada informuosime visuomenę“,- kalbėjo meras. Jo įsitikinimu, jau nuo kitų metų rugsėjo Lekėčių mokykloje galėtų veikti vaikų darželio grupė. Rajono vadovas galvoja, kad jeigu anksčiau mokyklą lankė apie 370 vaikų, o dabar jų liko tik apie 150, tai po vienu stogu turi tilpti ne viena, bet kelios įstaigos. Ir nors mokyklos vadovas Linas Adomaitis patikino, kad esant didesniam mokinių skaičiui teko dirbti trijuose pastatuose, J.Bertašius savo nuomonės nepakeitė.

Rajono policijos komisariato viršininkas Mindaugas Akelaitis pasidžiaugė, kad Lekėčiuose jaučiama tvarka, nusikalstamumas mažėja. „Todėl ir mes, policijos pareigūnai, čia galime atvažiuoti tik dėl grožio“,- šmaikštavo jis. Komisariato vadovas pritarė Lekėčių seniūno iniciatyvai įrengti vaizdo stebėjimo kameras, kurios skirtos saugumui užtikrinti, ir pastebėjo, kad lekėtiškiai kelių eismo taisykles pažeidinėja iš užsispyrimo. Jam buvo sunku suprasti, kodėl, atvykę į Lekėčius dirbti policijos pareigūnai, buvo priversti rašyti daugybę pažeidimo protokolų už ėjimą per kelią ne pėsčiųjų perėjoje, nors policininkai aiškiai sakė, neikit - nubausim.

„Prisirinkote pinigų, o paskui su sausainiais ir karšta rbata atvažiavot pavaišinti“,- ironizavo vienas lekėtiškis. Tačiau M.Akelaitis jam paaiškino, kad tai dvi skirtingos priemonės. Lekėtiškiams jis dėkojo už pilietiškumą informuojant policiją apie kelių eismo taisyklių pažeidėjus - neblaivius vairuotojus, vairuojančius nepilnamečius.

Susirinkimas Lekėčiuose baigėsi muzikos akordais ir šiltu bendravimu – kai nėra problemų, tai ir žmonės nepikti, ramiai laukia švenčių ir jų metu sugrįžtančių artimųjų.

 

Loreta  Bataitienė

(c) Visos teisės saugomos. Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija.