Pasirinkite seniūniją
Iškilus klausimams skambinkite
+370 618 56289

Kreipimasis

2007-11-12

LR Prezidentui

LR Vyriausybei

Aplinkos ministerijai

DĖL REGIONINĖS KOMUNALINIŲ ATLIEKŲ DEGINIMO GAMYKLOS STATYBOS VILNIUJE

Mes, žemiau pasirašę Lietuvos gyventojai, naudodamiesi ES direktyvų suteikta teise dalyvauti sprendimų aplinkos klausimais priėmime, pareiškiame visuomenės nuomonę - esame pasipiktinę planuojama vykdyti veikla ir prieštaraujame Vilniaus komunalinių atliekų deginimo gamyklos statybai, taip pat planuojamų deginimo įmonių statybai kituose miestuose.

Savo nuomonę grindžiame sekančiais argumentais:

- svarbūs aplinkai klausimai privalo būti sprendžiami ne tik valdininkų, bet ir šalies gyventojų. Valdžia neorganizavo viešų diskusijų masinėse informavimo priemonėse atliekų deginimo tema. Manome, kad priimant sprendimą dėl atliekų deginimo įmonių statybos, nevalstybiška ir nekorektiška prisidengti įvairiomis strategijomis, kurių svarstyme visuomenė nedalyvavo.

- atliekų deginimas yra brangiausias atliekų tvarkymo būdas, kurį palaimintų valdininkai, o finansuoti privalėtų Lietuvos gyventojai. Būtina iki minimumo sumažinti perdirbimui netinkamų ir galimų deginti atliekų kiekį, realiai sprendžiant, o ne perkeliant atsakomybę už rūšiavimą gyventojams.

- jau dabar Aplinkos ministerija nesugeba kontroliuoti situacijos, ir Vilniaus gyventojai skundžiasi UAB "Vilniaus vandenų" kaupiamo dumblo smarve šalia Gariūnų ir pačios elektrinės dūmų smogu. Netvarka dėl aplinkos taršos yra visoje Lietuvoje. Jeigu nesugebama kontroliuoti dabartinės situacijos, tai kas įtikins, kad bus kontroliuojamas atliekų deginimo metu suidarančių kancerogeninių ir kitų nuodingų medžiagų išmetimas.

- atliekų deginimas neigiamai veikia pasaulio klimato kaitą, aplinką, senkančias gamtos išteklių atsargas. Siūlome prioritetą teikti pažangesniems ir aplinkai draugiškesniems atliekų tvarkymo būdams, remiantis ES nurodyta atliekų tvarkymo hierarchija. Tik teisės aktais bei ekonomonėmis priemonėmis užtikrinus atliekų perdirbimą ir kompostavimą, svarstyti perdirbimui netinkamų atliekų deginimo galimybes.

- Aplinkos ministro ir Vyriausybės nepaisymas pažangios ES aplinkossaugos politikos, ekonominės logikos, visuomenės nuomonės ignoravimas, pastangos parūpinti ES finansinę paramą atliekų deginimui suinteresuotiems verslininkams skatina manyti, kad jie atstovauja tam tikros verslo grupės, bet ne visuomenės interesus, ką privalo daryti.

Eil.Nr.                              Vardas pavardė                                                     Adresas                                                                     Parašas

(c) Visos teisės saugomos. Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija.