Pasirinkite seniūniją
Iškilus klausimams skambinkite
+370 618 56289

Savisaugos būriai

2010-11-12

Neapsikentę nesiliaujančio vagių bei vandalų siautėjimo ir nesulaukę policijos pagalbos, atokaus kaimo gyventojai subūrė savisaugos komandą. Naktimis petys petin tykoti nenaudėlių pasišovė ne vien vyrai, bet ir moterys.

Su Latvija besiribojančio Biržų rajono Parovėjos kaimo žmonės, sulaukę tamsos, kyla nuo televizorių ir drauge su kaimynais imasi kilnios misijos - tykoti bei gaudyti ilgapirščių, chuliganų, gyvulių skerdikų bei kapines siaubiančių vandalų. Į savisaugos būrį susiėję žmonės džiaugiasi, kad įkūrus kaimą saugančią komandą Parovėjoje sumažėjo nusikaltimų: kai kurie vagys jau įduoti policijai, o vienam iš anksto suplanuotam nusikaltimui užbėgta už akių.

Trūko kantrybė

Parovėjos seniūnė Gailutė Tamulėnienė neslepia, kad ilgai kentėję kaimiečiai neteko kantrybės, kai prieš kelis mėnesius buvo išniekintos vietos kapinės - ne tik išvartyti paminklai, bet ir iškilnoti, išmėtyti antkapiai. Kad užbėgtų už akių vandalizmui ir plėšikavimui, Parovėjos žmonės nutarė steigti savigynos būrį. „Buvo neįmanoma tverti. Ganyklose rasdavome paliktus paskerstus ir išmėsinėtus gyvulius, prie namų - per naktį išardytą žemės ūkio techniką, nulupinėtas jos dalis ir išleistus degalus. Iš daugelio gyventojų kiemų, sandėlių, garažų nuolat dingdavo naujos statybinės medžiagos, nupirktos sodyboms remontuoti“, - LŽ pasakojo seniūnė.

Anot jos, įsisiautėję vagys nuostolių žmonėms padarydavo už dešimtis ir daugiau tūkstančių litų. Tačiau nebuvo girdėti, kad bent vieną būtų pagavusi policija. Be to, stebint nusikaltimų padarinius, plėšikų paliktus pėdsakus ir jų įvykdytus darbelius, G.Tamulėnienės teigimu, galima daryti išvadą, kad jie - gerai organizuoti, jiems kažkas vadovauja. „Vietos žmonės sumanė bent jau sutrukdyti nusikaltėliams ir ryžosi budėti naktimis. Džiugu, kad jiems jau pavyko nutverti kai kuriuos nusikaltėlius“, - sakė seniūnė.

Nemiegotos naktys suartina

Vienas iš Parovėjos savisaugos komandos organizavimo iniciatorių, nesyk nuo vagių nukentėjęs Parovėjos ūkininkas Vytautas Stankevičius neslėpė, kad jo iškeltai savigynos idėjai pritarė daugybė šios vietovės žmonių. „Savisaugos paslapčių mus moko mūsų kaime gyvenantis anksčiau policijoje tarnavęs vyriškis. Pasikvietėme ir specialistų, kurie mums aiškina, ką, pavyzdžiui, galime daryti nutvėrę vagį, o ko negalime, kad patys neatsidurtume teisiamųjų suole. Tokia yra mūsų savigynos pradžia - mokomės ginti ir save, ir savo bei kaimynų turtą“, - LŽ teigė V.Stankevičius. Jis pasakojo, kad kol kas naktimis paeiliui budi 26 vyrai. Nė vienas jų iki šiol nėra skundęsis dėl nemiegotos nakties. Atvirkščiai - naktinis patruliavimas kaimo vyrus dar labiau suartino. Be to, tamsiu paros metu buvę tokių „nuotykių“, kad tuomet budėję vyrai pasijuto darantys išties prasmingą darbą.

„Praėjusį šeštadienį būrio vyrai sulaikė dviejų automobilių vairuotojus, kurie naktį prekiavo vogtomis malkomis, ir atidavė į juos policininkų rankas. Paaiškėjo, kad vienas vairuotojas buvo dar ir girtut girtutėlis“, - sakė V.Stankevičius. Kitą sykį sulaikyti žmonės, naktį automobiliu atvykę ir apsupę sodybą, kurios gyventojų tąkart nebuvo namie. „Išgelbėjome sodybos šeimininkų turtą“, - laimėjimu džiaugėsi vienas savisaugos aktyvistų.

Jaučiasi diskriminuojamos

V.Stankevičius neslėpė, kad į savisaugos komandą susiėjusių vyrų būrį ketina papildyti ir moterys. Šios netgi pareiškė jaučiančios diskriminaciją dėl to, kad iki šiol nė viena nebuvo priimta į komandą.

Parovėjos gyventoja Rima Zigmantienė LŽ prisipažino norinti tapti savisaugos būrio nare ir budėti naktimis. Moteris pasakojo, kad jos šeima yra nukentėjusi nuo vagių, todėl ginti kaimo žmonių turtą jai ir pareiga, ir garbė. „Saugoti visuomeninį turtą man yra tekę dar kolūkių laikais. Tuomet naktimis eidavome į fermas, tikrindavome sargų darbą. Neabejoju, kad ir dabar galėčiau prisidėti stiprinant kaimo saugumą. Muštis su nusikaltėliais neketinu. Manau, kad pakaks apie juos pranešti policijai“, - argumentus dėstė būsimoji savisaugos būrio narė. Ir pridūrė, kad, be jos, pageidavimą priklausyti savigynos komandai jau išreiškė net dešimt Parovėjos kaimo moterų.


(c) Visos teisės saugomos. Lietuvos savivaldybių seniūnų asociacija.